Jak obniżyć ratę kredytu we frankach?

Spłacaj bezpośrednio w walucie

switzerlandWeź się ogarnij nie widzisz co się dzieje? Kurs szaleje, zaraz pójdziemy z torbami, weź nie sprzedawaj tutaj farmazonów. Na pewno kolejna ściema….

Temat frankowych kredytobiorców nadal bryluje w mediach na równi z górnikami. Choć tych drugich temat przycichł bo rząd już poszedł na ugody i oczywiście przez kolejne lata MY będziemy dokładać do wora bez dna dla prezesów nierentownych spółek.

BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ.

Tymczasem prywatna kopalnia wydobywająca węgiel zakończyła rok na lekkim, ale zawsze plusie – DA SIĘ!?

Oczywiście się da – tam gdzie nie jest państwowe – CZYLI NICZYJE – i tam gdzie uposażenie prezesa i doradców nie są na poziomie milionów podczas gdy spółka ma kłopoty. Można? – Można.

Żeby było jasne, nie mam nic do tego, że jakiś prezes prywatnej rentownej spółki zarabia milion albo 10 milionów nawet w miesiąc, są zyski, jest się czym dzielić – nie ma zysków, ale kasa na milionowe odprawy leci, WTF?!

Bardzo fajny kalkulator pomagający sprawdzić na liczbach i faktach jak bardzo Frankowicze są w d**ie (a wcale nie są) stworzył Michał.

Nie będę się na temat samego arkusza rozpisywał – na stronie Michała jest wszystko wyjaśnione.

Wróćmy do Meritum czyli do obniżenia miesięcznej raty kredytu dzięki spłacie bezpośrednio w walucie kredytu – CHF (bądź EURO, bądź w każdej innej).

1. Ale czy ja mogę spłacać bezpośrednio w WALUCIE!?

No tak, a mówi o tym ustawa antyspreadowa z 2011 roku – więcej TUTAJ.

A więc każdej z osób, która ma kredyt w walucie obcej przysługuje BEZ ŁASKI I DODATKOWYH KOSZTÓW prawo do spłacania kredytu bezpośrednio w walucie kredytu. .

Zapewne w każdym banku procedura wygląda nieco inaczej, wiąże się z podpisaniem aneksu do umowy, itp, itd – ale cały proces powinien przebiegać bezboleśnie – NA CO CZEKASZ DZWOŃ DO SWOJEGO BANKU I OBNIŻAJ RATĘ!

2. Dobra dobra, ale skąd wziąć walutę?

To pytanie zapewne będzie padało jako pierwsze, ale ważniejszym jest gdzie ta walutę przechowywać – a konkretnie musimy posiadać rachunek w obcej walucie.

BEZPŁATNE KONTO w CHF, EURO czy DOLARACH możesz założyć w BZ WBKMBANKU albo w ALIORZE.

Dobra konto już jest, co dalej…

Sam na co dzień korzystam i polecam serwis Walutomat. Za jego pośrednictwem bez problemu wymienimy złotówki na franki. Korzystanie z serwisu jest bardzo proste.

Po rejestracji w tej zakładce – Moje Dane –> Konta Bankowe. Dodajemy nasze konto do wpłat/wypłat w złotówkach oraz nasze konto do wypłat/wpłat we frankach.

Musimy zasilić złotówkami nasze konto w Walutomacie abyśmy mogli wymieniać pieniądze. (zakładka Operacje –> Wpłata) Wybieramy walutę PLN oraz bank z jakiego będziemy wpłacać. Serwis wygeneruje nam niezbędne dane do przelewu i wykonujemy dokładnie taki przelew szczególną uwagę zwracając na tytuł przelewu. Księgowanie odbywa się w normalnych sesjach księgowych Elixir – o wpłacie dostaniemy powiadomienie mailowe oraz SMS.

Jeśli mamy już na koncie złotówki możemy kupować franki. Wchodzimy w zakładkę Operacje —> Zlecenie wymiany. Tam wpisujemy ile PLN’ów chcemy wymienić, na jaką walutę oraz po jakim kursie. Działa to na takiej samej zasadzie co giełda – jeśli znajdzie się przeciwstawna oferta do naszej – zlecenie jest realizowane, a serwis pobiera 0,02% prowizji. Nasze franki wypłacamy potem na konto walutowe w naszym banku, a stamtąd spłacamy kredyt. (najlepiej założyć sobie konto walutowe w tym samym banku, wtedy brak kosztów przelewowych.)

3. No dobra tyle roboty, a ile zaoszczędzimy?

Przyjmijmy, że nasza rata wynosi 500 CHF i akurat dzisiaj przypada dzień spłaty tj. 29.01.2019.

Przyjmijmy też, że kredyt posiadamy w MBanku, ponieważ z tego co wyczytałem MBank udzielał bardzo dużo kredytów denominowanych we frankach.

Sytuacja 1 – spłacamy w złotówkach po kursie banku.

Kurs BRE = 4,2028

Rata = 4,2028*500 = 2101,40 PLN

Sytuacja 2 – spłacamy bezpośrednio we frankach.

Koszt franków = 4,05 * 500 = 2025 PLN

Koszt prowizji 0,02% = 4,05

Koszt wypłaty na nasz rachunek = od 0 do 10-ciu złotych w zależności od banku.

W MBanku koszt wypłaty to 5 PLN.

Koszt raty = 2034,05.

Różnica = 67,35 zł tylko na jednej racie.

Kredyty hipoteczne brane są na jakieś 20 – 30 lat, boom zaczął się jakieś 10 lat temu i przeciętny frankowicz ma jeszcze do spłaty jakieś 15 lat kredytu.

Na tej prostej operacji jakiej jest samodzielna spłata zaoszczędzimy, więc(15 x12 = 180 rat):

12 123 złote

DZIĘKUJE NIE MAM WIĘCEJ PYTAŃ.

A możemy zaoszczędzić jeszcze więcej wystawiając na przykład zlecenie zakupu na większa kwotę po niższym kursie, dobrze wiemy że kursy walut ulegają wahaniom i często można „trafić” na niższy kurs.