Jak obniżyć ratę kredytu we frankach?

Spłacaj bezpośrednio w walucie

switzerlandWeź się ogarnij nie widzisz co się dzieje? Kurs szaleje, zaraz pójdziemy z torbami, weź nie sprzedawaj tutaj farmazonów. Na pewno kolejna ściema….

Temat frankowych kredytobiorców nadal bryluje w mediach na równi z górnikami. Choć tych drugich temat przycichł bo rząd już poszedł na ugody i oczywiście przez kolejne lata MY będziemy dokładać do wora bez dna dla prezesów nierentownych spółek.

fetch(); ?>

BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ.

Tymczasem prywatna kopalnia wydobywająca węgiel zakończyła rok na lekkim, ale zawsze plusie – DA SIĘ!?

Oczywiście się da – tam gdzie nie jest państwowe – CZYLI NICZYJE – i tam gdzie uposażenie prezesa i doradców nie są na poziomie milionów podczas gdy spółka ma kłopoty. Można? – Można.

Żeby było jasne, nie mam nic do tego, że jakiś prezes prywatnej rentownej spółki zarabia milion albo 10 milionów nawet w miesiąc, są zyski, jest się czym dzielić – nie ma zysków, ale kasa na milionowe odprawy leci, WTF?!

Bardzo fajny kalkulator pomagający sprawdzić na liczbach i faktach jak bardzo Frankowicze są w d**ie (a wcale nie są) stworzył Michał.

Nie będę się na temat samego arkusza rozpisywał – na stronie Michała jest wszystko wyjaśnione.

Wróćmy do Meritum czyli do obniżenia miesięcznej raty kredytu dzięki spłacie bezpośrednio w walucie kredytu – CHF (bądź EURO, bądź w każdej innej).

1. Ale czy ja mogę spłacać bezpośrednio w WALUCIE!?

No tak, a mówi o tym ustawa antyspreadowa z 2011 roku – więcej TUTAJ.

A więc każdej z osób, która ma kredyt w walucie obcej przysługuje BEZ ŁASKI I DODATKOWYH KOSZTÓW prawo do spłacania kredytu bezpośrednio w walucie kredytu. .

Zapewne w każdym banku procedura wygląda nieco inaczej, wiąże się z podpisaniem aneksu do umowy, itp, itd – ale cały proces powinien przebiegać bezboleśnie – NA CO CZEKASZ DZWOŃ DO SWOJEGO BANKU I OBNIŻAJ RATĘ!

2. Dobra dobra, ale skąd wziąć walutę?

To pytanie zapewne będzie padało jako pierwsze, ale ważniejszym jest gdzie ta walutę przechowywać – a konkretnie musimy posiadać rachunek w obcej walucie.

BEZPŁATNE KONTO w CHF, EURO czy DOLARACH możesz założyć w BZ WBKMBANKU albo w ALIORZE.

Dobra konto już jest, co dalej…

Sam na co dzień korzystam i polecam serwis Walutomat. Za jego pośrednictwem bez problemu wymienimy złotówki na franki. Korzystanie z serwisu jest bardzo proste.

Po rejestracji w tej zakładce – Moje Dane –> Konta Bankowe. Dodajemy nasze konto do wpłat/wypłat w złotówkach oraz nasze konto do wypłat/wpłat we frankach.

Musimy zasilić złotówkami nasze konto w Walutomacie abyśmy mogli wymieniać pieniądze. (zakładka Operacje –> Wpłata) Wybieramy walutę PLN oraz bank z jakiego będziemy wpłacać. Serwis wygeneruje nam niezbędne dane do przelewu i wykonujemy dokładnie taki przelew szczególną uwagę zwracając na tytuł przelewu. Księgowanie odbywa się w normalnych sesjach księgowych Elixir – o wpłacie dostaniemy powiadomienie mailowe oraz SMS.

Jeśli mamy już na koncie złotówki możemy kupować franki. Wchodzimy w zakładkę Operacje —> Zlecenie wymiany. Tam wpisujemy ile PLN’ów chcemy wymienić, na jaką walutę oraz po jakim kursie. Działa to na takiej samej zasadzie co giełda – jeśli znajdzie się przeciwstawna oferta do naszej – zlecenie jest realizowane, a serwis pobiera 0,02% prowizji. Nasze franki wypłacamy potem na konto walutowe w naszym banku, a stamtąd spłacamy kredyt. (najlepiej założyć sobie konto walutowe w tym samym banku, wtedy brak kosztów przelewowych.)

3. No dobra tyle roboty, a ile zaoszczędzimy?

Przyjmijmy, że nasza rata wynosi 500 CHF i akurat dzisiaj przypada dzień spłaty tj. 29.01.2019.

Przyjmijmy też, że kredyt posiadamy w MBanku, ponieważ z tego co wyczytałem MBank udzielał bardzo dużo kredytów denominowanych we frankach.

Sytuacja 1 – spłacamy w złotówkach po kursie banku.

Kurs BRE = 4,2028

Rata = 4,2028*500 = 2101,40 PLN

Sytuacja 2 – spłacamy bezpośrednio we frankach.

Koszt franków = 4,05 * 500 = 2025 PLN

Koszt prowizji 0,02% = 4,05

Koszt wypłaty na nasz rachunek = od 0 do 10-ciu złotych w zależności od banku.

W MBanku koszt wypłaty to 5 PLN.

Koszt raty = 2034,05.

Różnica = 67,35 zł tylko na jednej racie.

Kredyty hipoteczne brane są na jakieś 20 – 30 lat, boom zaczął się jakieś 10 lat temu i przeciętny frankowicz ma jeszcze do spłaty jakieś 15 lat kredytu.

Na tej prostej operacji jakiej jest samodzielna spłata zaoszczędzimy, więc(15 x12 = 180 rat):

12 123 złote

DZIĘKUJE NIE MAM WIĘCEJ PYTAŃ.

A możemy zaoszczędzić jeszcze więcej wystawiając na przykład zlecenie zakupu na większa kwotę po niższym kursie, dobrze wiemy że kursy walut ulegają wahaniom i często można „trafić” na niższy kurs.